Skip Navigation

GO arrows!

Lowell High School

.

GO arrows!

Lowell High School

GO arrows!

Lowell High School

Academic Accomplishments


2020-21 Academic Honors

Individual

Team

Will deVoest, Boys Tennis

Mason Thomas, Boys Tennis

 

  • Boys Tennis – 3.34 avg GPA

2019-20 Academic Honors

Individual

Team

Bernie Diekevers, soccer

Brett Evink, soccer

Ian O’Strander, soccer

Nolan Smith, soccer

Ezra Stadt, soccer

Jared Sweet, soccer

Sebastian Ssymanski, soccer

Kambry Kloosterman, volleyball

Mattie Torline, volleyball

Meghan Meyer, volleyball

Brennan Pawloski, football

Andy Anschutz, football

Grady McDonald, football

Grant Pratt, football

Marlie McDonald, gymnastics

Aubri Lemke, gymnastics

Paige Barnhart, gymnastics

Greta Forward, gymnastics

Kira Jungblut, gymnastics

Katy Hock, gymnastics

Marissa Wever, gymnastics

Neely Bardwell, competitive cheer

Phoebe Looman, competitive cheer

Nora Jannenga, competitive cheer

James Fotis, wrestling

Jacob Hough, wrestling

Grant Pratt, wrestling

Ethan Hall, baseball

Grady McDonald, baseball

Krin Beach, softball

Kaia Zimmerman, softball

  • Football -- 3.969
  • Girls Volleyball 
  • Boys Soccer 
  • Boys Tennis -- #13 of 69 teams in Division 2 
  • Girls Golf -- 3.524 avg GPA
  • Wrestling team -- 3.91 GPA -- #2 Team GPA in the state across all teams and all divisions
  • Gymnastics  
  • Competitive Cheer -- 3.29 avg GPA
  • Girls basketball team -- 3.43 average GPA

 

 

2018-19 Academic Honors

Individual

Team

Connor Cater, soccer

Nick Struckmeyer, soccer

Nate VanDeWeert, soccer

Alex Taylor, soccer

Carly Hoekstra, volleyball

Emily Stump, volleyball

Joslynn Battle, volleyball

Ben Kinnucan, cross country

Jordan Dent, football

Regan Coxon, girls’ basketball

Marlie McDonald, gymnastics

Aubri Lemke, gymnastics

Corah Miller, gymnastics

Neely Bardwell, competitive cheer

Harlie Gerth-McMullin, competitive cheer

Phoebe Looman, competitive cheer

Nora Jannenga, competitive cheer

Allyson Lange, softball

Kylee Stephens, softball

Anneke Breuker, girls’ soccer

Amber Clouse, girls’ soccer

Regan Codon, girls’ soccer

Jaki Hayes, girls’ soccer

Aly Holdridge, girls’ soccer

Callie Ingram, girls’ soccer

Isabel Remark, girls’ soccer

Abby White, girls’ soccer

Gramm McCormack, boy’s lacrosse

Ella Dougherty, girl’s lacrosse

Mackenzie DeRaad, girl’s lacrosse

Tristan Fogarty-Thomas, girl’s lacrosse

Ava Frederickson, girl’s lacrosse

Nichole Anheuser, girl’s lacrosse

Elianna Sandman, girl’s lacrosse

Jena Lyon, girl’s lacrosse

Samantha Peterson, girl’s lacrosse

Skylar Young, girl’s lacrosse

Jennifer Cooper, girl’s lacrosse

Marissa Berg, girl’s lacrosse

Karissa Mansfield, girl’s lacrosse

Olivia DeCator, girl’s lacrosse

 

  • Football -- 3.842 average GPA
  • Girls Volleyball 
  • Boys Soccer -- 3.45 average GPA
  • Boys Tennis -- ranked #14 of 72 teams in Division 2
  • Girls Golf 
  • Wrestling team -- 3.844 GPA and #1 Team GPA in the state across all teams and all divisions
  • Gymnastics 
  • Competitive Cheer -- 3.204 average GPA
  • Boys basketball -- 3.700 -- #4 ranked team in Division 1
  • Girls basketball -- 3.511 average GPA
  • Girls Tennis team -- ranked #18 of 79 schools in Division 2
  • Girls Soccer 
  • Girls Softball 
  • Boys Lacrosse 
  • Girls Lacrosse 
  • Girls Track 

 

 

2017-18 Academic Honors

Individual

Team

Ethan Kaminski, football

Isabelle Dial, girls golf

Austin Pollock, soccer

Ryan Noffke, soccer

Caleb Mast, soccer

Alex Laird, soccer

Jonny Draigh, soccer

Elijah Dixon, soccer

Abigail Mangus, volleyball

Kelly Reitsma, volleyball

Jillian Fidler, volleyball

Sydney Powell, volleyball

Carson Clark, bowling

Laura Lachowski, bowling

Neely Bardwell, competitive cheer

Harlie Gerth-McMullin, competitive cheer

Sydney Hults, competitive cheer

Lea Schenk, competitive cheer

David Kruse, wrestling

Keigan Yuhas, wrestling

Connor Nugent, wrestling

Maura Fitzpatrick, gymnastics

Hadyn Nash, gymnastics

Emith Lothian, gymnastics

Zachary Post, baseball

Connor Douma, baseball

Garrett Pratt, baseball

Nick Struckmeyer, baseball

Hailey Hoevenaar, soccer

Darby Dean, soccer

Katherine Kroll, soccer

Maura Fitzpatrick, soccer

Jonathan Berklich, boys lacrosse

Gramm McCormack, boys lacrosse

Connor Nugent, boys lacrosse

Jacob Nugent, boys lacrosse

Megan Summerfield, softball

Miah Ransom, softball

 

  • Football team -- 3.95 GPA -- #1 ranking in Division 2
  • Volleyball -- 3.91 GPA average
  • Girls Golf -- 3.712 average GPA
  • Boys Soccer 
  • Boys Tennis - - ranked #14 of 72 teams in Division 2
  • Wrestling -- 3.8173 GPA -- ranked #2 in the state
  • Gymnastics 
  • Boys basketball 3.677 GPA -- #5 ranked team in Class A -
  • Girls basketball -- 3.629 average GPA
  • Girls Tennis team -- ranked #23 of 81 schools
  • Girls Soccer
  • Girls Softball
  • Boys Lacrosse -- 3.50 average GPA -- #11 ranking in Division 2

 

2016-17 Academic Honors

Individual

Team

Andrew Poulton, football

Shannon Hoekstra, volleyball

Kendra Wroten, volleyball

Ben Noffke, soccer

Collin Bowers, soccer

Jonah Epema, soccer

Jacob Holmes, soccer

Robbie Dubisky, soccer

Trevor Sherman, soccer

Matt Beachler, basketball

Eli Boulton, wrestling

Sam Russell, wrestling

Bryce Dempsey, wrestling

Lisa Price, gymnastics

Corah Kaufman, gymnastics

Paige DeHaan, gymnastics

Alise Forward, gymnastics

Karmen Anderson, gymnastics

Maura Fitzpatrick, gymnastics

Hadyn Nash, gymnastics

Emily Lothian, gymnastics

Alyssa Roest, soccer

Christy Lyon, soccer

Bridget Garter, soccer

Darby Fuller, soccer

Amber Curtis, soccer

Delaney Bierlein, soccer

Nate Stephens, baseball

Trevor VanDyke, baseball

Nicole Paulus, girls’ lacrosse

Tiana Petricevic, girls’ lacrosse

Shannon Hoekstra, girls’ lacrosse

Sela Bauman, girls’ lacrosse

Hana Steinebach, girls’ lacrosse

Laurel Frederickson, girls’ lacrosse

 

  • Football -- 3.922 GPA -- 1st Team Academic All State
  • Volleyball -- 3.68 GPA average
  • Boys Tennis – 3.56 -- ranked #12 of 75 teams in Division 2
  • Girls Golf team -- 3.604 average GPA
  • Boys Soccer -- 3.481 average GPA
  • Wrestling team -- 3.68 GPA -- ranked #3 in Division 2
  • Gymnastics 
  • Boys -3.552 --  #7 ranked team in Class A
  • Girls basketball -- 3.778 average GPA
  • Girls Tennis team -- 3.70 average GPA -- ranked #20 of 83 schools
  • Girls Soccer -- 3.84 average GPA
  • Girls Softball team -- 3.48 GPA
  • Girls Lacrosse -- 3.75 average GPA
  • Boys Lacrosse -- 3.85 average GPA -- #2 ranking in Division 2
  • Baseball -- 3.63 average GPA -- #4 ranking in Division 1

 

2015-16 Academic Honors

Individual

Team

Zeth Dean, football

Rachel Fox, volleyball

Matt Beachler, basketball

Max Dean, wrestling

Zeth Dean, wrestling

Danny Kruse, wrestling

Kyle Washburn, wrestling

Lauren Browning, gymnastics

Sarena Wilterdink, gymnastics

Paige DeHaan, gymnastics

Sela Bauman, gymnastics

Corah Kaufman, gymnastics

Lisa Price, gymnastics

Alise Forward, gymnastics

Karmen Anderson, gymnastics

Maura Fitzpatrick, gymnastics

Ally Laird, soccer

Max Majinska, baseball

Trevor VanDyke, baseball

Matt Cooper, baseball

Trevor Shurlow, baseball

Anthony Pollock, baseball

Nate Stephens, baseball

Haley-Jo Engels, girls lacrosse

Tiana Petricevic, girls lacrosse

Madison Kaminski, girls lacrosse

Anna Litchfield, girls lacrosse

Sela Bauman, girls lacrosse

Hana Steinebach, girls lacrosse

Laurel Frederickson, girls lacrosse

Tess Richardson, softball

 

  • Football -- 3.940 GPA -- #4 ranking
  • Volleyball -- 3.85 GPA average
  • Boys Tennis – 3.7 -- ranked #11 of 75 teams in Division 2
  • Wrestling -- 3.84 GPA
  • Gymnastics
  • Boys basketball – 3.835 -- #1 ranked team in Class A
  • Girls basketball – 3.888 -- 2nd ranked team in Class A
  • Girls Tennis team -- 3.75 -- ranked #17 of 82 schools
  • Girls Soccer -- 3.7 average GPA
  • Girls Softball
  • Girls Lacrosse -- 3.67 average GPA
  • Baseball earns-- 3.64 average GPA -- #4 ranking in Division 1

 

2014-15 Academic Honors

Individual

Team

Bethany Kaczanowski, volleyball

Katie Bush, volleyball

Tara McQueen, volleyball & soccer

Grace Quiggle, volleyball

Lydia Tawney, volleyball

Paige Wilson, volleyball

Lauren Browning, gymnastics

Nick Higgins, wrestling

Kate Montgomery, soccer

Colleen Cater, soccer

Amy Carpenter, soccer

Mary Leasure, soccer

 

  • Football – 3.910 GPA - #2 ranking
  • Baseball – 3.551 GPA - #4 ranking
  • Volleyball – 3.90 GPA
  • Girls Golf 
  • Gymnastics – 3.744 GPA
  • Wrestling – 3.757 GPA
  • Boys Basketball – 3.729 GPA - #2 Class A
  • Girls Basketball – 3.845 GPA - #3 Class A
  • Girls Tennis – 3.8 GPA
  • Girls Soccer – 3.779 GPA

 

2013-14 Academic Honors

Individual

Team

Kanon Dean, football and wrestling

Kortney Beachler, volleyball

Abby Petroelje, volleyball

Aubreigh Steed, volleyball and basketball

Bailey Jack, wrestling

Derek Krajewski, wrestling

Lauren Blanchard, girls soccer

Blythe Carvajal, girls soccer

Karah Smith, girls soccer

Parker Groom, baseball

Kyler Shurlow, baseball

Jeff Houston, baseball

Jacob Stephens, baseball

Zach Gordon, baseball

 

  • Football -- 3.994 GPA -- #1 ranking
  • Volleyball – 3.90 -- Top 3 of Class A teams
  • Boys Tennis
  • Girls Golf
  • Wrestling team
  • Boys basketball – 3.622 -- #2 ranking in Class A
  • Girls basketball -- 3.740 GPA
  • Girls Tennis -- 3.85 average GPA
  • Girls Soccer
  • Baseball -- 3.728 GPA -- #1 ranking of all divisions

 

2012-13 Academic Honors

Individual

Team

Tim Antel, baseball

Kyler Shurlow, baseball

Parker Groom baseball

Doug Nordman, boys lacrosse & football

Kaeziah Bladey, gymnastics

Bethany Kaczanowski, gymnastics

Meghan Plutschouw, gymnastics

Abigail Ellis, skiing

Delainey Ferguson, volleyball

Katelyn Kaczanowski, volleyball

Leah Schlosser, volleyball

Zac Graves, wrestling

Scott Vanoosten, wrestling

James Wierenga, wrestling

 

 

2011-12 Academic Honors

Individual

Team

Jordan Drake, baseball

Travis Gordon, baseball

Tim Antel, baseball

Joe Sweet, boys soccer

Alexis Noffkee, girls golf

Morgan Groom, girls golf & softball

Meghan Plutschouw, gymnastics

Andrew Light, hockey

Jordan Timmer, volleyball

Stephanie Stevens, volleyball

Hannah Tawney, volleyball

Arielle Nausieda, volleyball

Gabe Dean, wrestling

Jakey Stehley, wrestling

Andrew Morse, wrestling

Luke Stephens, wrestling

 

 

2010-11 Academic Honors

Individual

Team

Tyler Bitterman, hockey

Adam Hubert, hockey

Paige McVey, volleyball

Katie Tompkins, volleyball

Courtney Schmidt, volleyball

Dan Fleet, wrestling

 

 

2009-10 Academic Honors

Individual

Team

Matt Hanks, boys lacrosse

Dylan Olin, boys lacrosse

Sara Nagy, girls soccer

Lauren Ferguson, girls soccer

Kelly Stevens, girls soccer

Laruen Dood, softball

 

 

 

2008-09 Academic Honors

Individual

Team

Josh Drake, baseball

 

2007-08 Academic Honors

Individual

Team

Kristin Nagy, softball

Jessica Meyer, softball

Katie McElroy, softball

Jasmine Holliman, volleyball

Mary Vanderlaan, volleyball

 

2006-07 Academic Honors

Individual

Team

Ken Hayes, baseball

Brad Nordman, football

Kelsey Crowley, girls basketball

Terrah Tawney, softball

Brittany Bueche, softball

Taryn Schymacher, volleyball

 

 

2005-06 Academic Honors

Individual

Team

Brook Vaneck, girls basketball & girls soccer

Kelsey Crowley, girls basketball

Nicole Shepard, girls soccer

Laura Crimmins, girls soccer

Erin Beddows, girls soccer

Hannah Kinney, girls soccer

Rebecca Underwood, girls soccer

Rebecca Plummer, softball

Kelly Malling, softball

Samantha Mol, volleyball

 

2004-05 Academic Honors

Individual

Team

Jean Kimberlin, softball

 

2003-04 Academic Honors

Individual

Team

Rachel Nawrocki, softball

Lyndsey Trierweiler, softball

Larinda Marker, softball

 

2002-03 Academic Honors

Individual

Team

Natalie Kent, girls cross country

Courtney Phillips, softball

Jacque Benedict, softball

Heather Green, softball

 

2001-02 Academic Honors

Individual

Team

Leslie Crowley, girls basketball

Laura Horsley, girls soccer

Jenny Wagner, girls soccer

Natalie Kent, girls track

Shelby Tomczak, softball

 

1999-2000 Academic Honors

Individual

Team

Lindsey Thaler, softball

Angie DeWitt, softball

Becky Brander, softball

Kelly Kemen, softball

Annie Zalokar, softball

Beth Fredline, softball

 

1998-99 Academic Honors

Individual

Team

Laura LaHaye, girls golf

Andrea Rickert, softball

Amy Snell, softball

Rachael Fredline, softball

 

1997-98 Academic Honors

Individual

Team

Cara McQueen, softball

Stephanie Anderson, softball

 

1996-97 Academic Honors

Individual

Team

Denny Briggs, boys track

Nate Schoen, boys track

John Wojciakowski, boys track

Ann Townsend, softball

 

1995-96 Academic Honors

Individual

Team

Scott Smith, boys golf

Tammy Froese, softball

Tammie Stauffer, softball

 



https://redarrowsports.com
Advertisement Advertisement